top of page

קבעתם לארח מישהו עם אלרגיות למזון. מה עכשיו-

עודכן: 14 בספט׳ 2019

לפני קצת יותר משנה, ילדתי עמדה לחגוג יום הולדת 4 ואני התחלתי לתכנן את המסיבה, איזה כיבוד אגיש לילדים ולאורחים בגן ובבית והתחלתי לחשוב על כך שאין שוקולד שהוא מספיק טעים ומספיק בטוח בשבילה ובשביל האורחים והתחלתי לחשוב מה עושים עם זה.

חגיגת יום הולדת עם כיבוד ללא חלב
יום הולדת ללא חלב, היה כאן טעים!

עד אז, ביתי עם אלרגיה לחלב, נהגה לאכול שוקולד צ'יפס בתור חטיפי שוקולד. או שהייתי מכינה לה בבית על ידי המסה של מסת קקאו ומזיגה לתבניות. היא התרגלה לאכול שוקולד מריר שאמא שלה מכינה לה  ולא הכירה את שוקולד פרה, קליק, או שאר שוקולדים ארוזים שילדים אחרים בגילה אוכלים.


לקראת מסיבת יום ההולדת התחלתי לחשוש שילדים יצחקו עליה, ולא יתחברו לטעמים שהיא רגילה בקרם של העוגה, או בשולחן הכיבוד ואחרי כמה ימים מתסכלים, אספתי את עצמי והזכרתי לעצמי אחד, שילדים באמת הם לא מי יודע מה מבקרים קשוחים במסעדות J, הם אוהבים מתוק וזה ממש לא משנה באיזו צורה הוא מגיע ואפשר להיות סופר יצירתיים וטעימים. הרשת מלאה בהשראה למתכונים ורעיונות ושתיים, זה התחיל להניע אצלי מחשבה על כך שהייתי רוצה להרים את הכפפה של מוצרי מזון לאנשים עם אלרגיות מזון, כלומר לאפשר מוצרים נגישים שהם גם בטוחים וגם מעולים בטעמם.

לצד זאת, ככל שביתי גדלה והמפגשים שלה עם כיבוד ואוכל מחוץ לבית נעשים תכופים ולפעמים גם מורכבים, מצאתי שאני מגבשת לעצמי והתנהלות שאני רוצה לחלוק איתכם. לכך אוסיף גם פרספקטיבה של מי שמארחת לפעמים חברים טובים עם בן משפחה עם צליאק, ומשפחה עם ילד טבעוני.


אז קבעתם מפגש עם מישהו שיש לו אלרגיה למזון, או העדפה תזונתית מסוימת. אני יודעת שזה עשוי להיות מלחיץ. גם אני, שמורגלת בקריאת תוויות וחיפוש "מוקשים", מצאתי את עצמי קצת אובדת עצות בכל מה שקשור לצליאק למשל והחלטתי לגבש "צ'ק ליסט" לאירוח:

+ אז דבר ראשון, המלצה טריוויאלית להיערך מראש. אם יש עוד כמה ימים למפגש, כדאי לישר קו עם האורח, לגבי הכל גם דברים שנראים לכם טריוויאליים כמו תבלינים, או סוכריות לקישוט עוגה. התייעצו, שלחו תמונות, קבלו המלצות לגבי רכיבים שהוא נוהג להשתמש בהם.


אם זה אורח קבוע בביתכם, אפשר להכין קופסא או מגירה עם חומרי יסוד מתאימים. לי בבית יש למשל תמיד קמח, ביסקוויטים, לחמניות וקורנפלקס ללא גלוטן, עבור חברתה של ביתי.

גם מבחינת התנהלות אפייה והכנה, זה הזמן להשקיע עוד קצת בקרצוף המקצפים של המיקסר, ומעבר לתבניות חד פעמי (ירוקות ומתמחזרות כמובן..:-)  כדי לוודא שהאורחים היקרים שלכם לא נפגשים עם שאריות בלתי רצויות.

+ דבר שני, זה הזמן להיות יצירתיים, לצאת לעולם הוירטואלי ולפגוש מתכונים חדשים, את חלקם תהפכו לאורחים קבועים אצלכם, באחריות.  הנה רעיונות לבלוגים ועמודים שאני עוקבת אחריהם.


לאלרגיה לחלב, רגישות ללקטוז, אלרגיה לביצים ולטבעונים, עמודי טבעונות הם מעולים. האהובים עליי, של אורי שביט טבעוניות נהנות יותר, מרכיב סודי, והעמודים הרלוונטיים של עוגיו.נת

לאלרגיה לשומשום, אלרגיה לאגוזים, אלרגיה לבוטנים או בכלל– בקרו בעמוד הפייסבוק "אלרגיה למזון-לאכול טוב" או האתר foodfor8 שמלאים במתכונים, טיפים ומוצרים שמתאים ל-8 אלרגיות המזון. יש גם בלוגים באנגלית, כמו זה, או זה, מהם אני שואבת רעיונות + התאמה לרכיבים מקומיים.

לצליאק, בשל היותו טרנד בריאותי, יש המון, אבל המון מתכונים. למשל כאן

+ דבר שלישי והכי חשוב, מאז שיש לי ילדה עם אלרגיה למזון, אני שמה לב שאירועים רבים קשורים וכרוכים באוכל, כיבוד והזנה.. אז זה נכון שיש אירועים שזה באמת build in אבל יש פעמים שאפשר להעביר את החוויה למישורים אחרים ולהשאיר את עניין האוכל מאוד פשוט- פירות, ירקות ושאר מאכלים קלילים. זה פשוט גם יפנה לכם הרבה יותר זמן ל- "יחד" שלשמו נפגשתם מלכתחילה J

438 צפיות0 תגובות
bottom of page